Kiedy alimenty mogą ulec podwyższeniu?

Luty 22, 2022

Wysokość alimentów zasądzana na rozprawie sądowej może zostać zmieniona. Jest ona uzależniona od sytuacji materialnej rodzica, na którym spoczywa obowiązek alimentacyjny oraz wynika z bieżących potrzeb dziecka lub innej osoby, dla której przekazywane są świadczenia. W przypadku kiedy jeden z wymienionych aspektów ulegnie zmianie, alimenty mogą zostać podwyższone lub obniżone.

Czym jest obowiązek alimentacyjny?

Wykładnią praw oraz obowiązków, a także zasad postępowania w sprawach rodzinnych jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Powołując się na obowiązujące prawo rodzinne, obowiązek alimentacyjny to dostarczanie środków niezbędnych do utrzymania i zaspokajania potrzeb osobie, która nie jest w stanie utrzymać mieszkania, zakupić żywności, odzieży i środków higienicznych ze swoich środków. Duża część społeczeństwa kojarzy wypłatę alimentów z obowiązkiem rodziców do łożenia na utrzymanie dzieci, gdyż z takimi sprawami mamy do czynienia najczęściej. Jednak zgodnie z prawem obciążone może zostać rodzeństwo, dzieci, dziadkowie oraz inni krewni również niepołączeni „więzami krwi”.

Kiedy alimenty mogą zostać podwyższone?

Przy orzekaniu wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe rodzica, który będzie comiesięczne alimenty wypłacać. Sytuacja ta jest oceniania w czasie rzeczywistym i z czasem może ulec zmianie. Z czasem zmieniają się potrzeby dziecka. Dziecko dorasta, pojawia się więcej wydatków związanych z edukacją, rozrywką, podróżami, hobby oraz innymi kwestiami codziennego życia. Zdarza się, że dziecko zachoruje i potrzebne są większe środki na leczenie. W takiej sytuacji rodzic, który sprawuje opiekę na dziecko, może ubiegać się o podwyższenie kwoty wypłacanych alimentów. Nie bez znaczenia dla wysokości alimentów będzie też uzyskanie przez rodzica większych przychodów. Na tej podstawie sąd może ponownie ustalić kwotę alimentów, uwzględniając ponadto wszystkie potrzeby dziecka.

Wróć

Szybki kontakt

Skontaktuj się z nami

Masz pytanie? Napisz do nas

Trwa wysyłanie zgłoszenia. Proszę czekać... Wiadomość wysłana pomyślnie. Sprawdź poprawność formularza. Uzupełnij puste pola formularza.

Siedziba w Lublinie:
ul. Cicha 5/3
20-078 Lublin
tel/fax (81) 442-35-41
tel kom: 502112589, 501070197
email: biuro@radcaprawny-lublin.pl

Oddział w Lubartowie:
ul. Lubelska 53
21-100 Lubartów
tel/fax (81) 442-35-41
tel kom: 501070197
tel kom: 502112589

Copyright © Puciłowski & Zmysłowski 2020
Projekt i wykonanie - Freeline
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki.
zamknij