Jak długo należy płacić alimenty na dzieci?

Styczeń 25, 2021

Każdy rodzic zobowiązany jest dostarczyć własnemu dziecku środki potrzebne do utrzymania i odpowiedniego wychowania. Jest to obowiązek, który jest aktualny do momentu, gdy dziecko będzie w stanie zacząć utrzymywać się samodzielnie - co często jest błędnie utożsamiane z osiągnięciem pełnoletniości. W rzeczywistości kwestia płacenia alimentów jest nieco bardziej złożona. Najważniejsze informacje zostaną poruszone w poniższej części wpisu.

Czy w kwestii alimentów wiek dziecka ma znaczenie?

Każde niepełnoletnie dziecko ma prawo do alimentów od rodziców, co wynika z niemożności samodzielnego utrzymania. Co więcej, po uzyskaniu pełnoletniości obowiązek alimentacyjny jest dalej aktualny, bowiem wiek dziecka nie odgrywa w tej kwestii istotnej roli. Rodzice mogą zostać zwolnieni z płacenia alimentów w momencie, gdy wychowanek posiada własny dochód, który umożliwia pokrycie kosztów utrzymania. Biorąc ten fakt pod uwagę, alimenty dla pełnoletniego dziecka zazwyczaj są utrzymane w przypadku jego:

  • dalszej nauki - pozwalającej zdobycie zawodu;
  • choroby lub niepełnosprawności, która uniemożliwia samodzielne utrzymanie.

W związku z tym ukończenie 18 czy 26 roku życia przez osobę pobierającą alimenty nie sprawia, że dane zobowiązanie przestaje być aktualne - co jest często powielanym mitem.

Każda sprawa jest inna

Należy uwzględnić, że wiele zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Co więcej, w każdym momencie można ubiegać się o podwyższenie lub obniżenie świadczenia alimentacyjnego - wymaga to rozpatrzenia przez sąd danej sprawy z zakresu prawa rodzinnego. Dla przykładu: w przypadku gdy pełnoletnie dziecko jest zdrowe, nie kontynuuje nauki lub nie osiąga pozytywnych wyników, a przy tym nie podejmuje pracy bez szczególnego powodu - sąd nie uwzględni roszczenia o zasądzenie/podwyższenie alimentów, lecz względnie wyda orzeczenie uchylające obowiązek alimentacyjny względem zobowiązanego. Najważniejsze jest jednak to, aby mieć świadomość, że każda sprawa jest inna, dlatego warto starać się o uzyskanie sprawiedliwego i pozytywnego wyniku, opierając się na wsparciu kancelarii radców prawnych.

Wróć

Szybki kontakt

Skontaktuj się z nami

Masz pytanie? Napisz do nas

Trwa wysyłanie zgłoszenia. Proszę czekać... Wiadomość wysłana pomyślnie. Sprawdź poprawność formularza. Uzupełnij puste pola formularza.

Siedziba w Lublinie:
ul. Cicha 5/3
20-078 Lublin
tel/fax (81) 442-35-41
tel kom: 502112589, 501070197
email: biuro@radcaprawny-lublin.pl

Oddział w Lubartowie:
ul. Lubelska 53
21-100 Lubartów
tel/fax (81) 442-35-41
tel kom: 501070197
tel kom: 502112589

Copyright © Puciłowski & Zmysłowski 2020
Projekt i wykonanie - Freeline
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki.
zamknij